Pulmologija
U poliklinici PARK MEDIA rade vrhunski pulmolozi sa velikim iskustvom u dijagnostici i lečenju bolesti pluća i respiratornih organa.
Bolesti koje pulmolozi leče obuhvataju sledeće:
- Astma – hronična upala disajnih puteva
- Bronhitis – zapaljenje disajnih puteva praćeno kašljem i dodatnom sluzi
- Upala pluća – infekcija donjih disajnih puteva
- COVID-19 upala pluća – koja može izazvati ozbiljne probleme sa disanjem i respiratornom insuficijencijom
- Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) – hronično oboljenje disajnih puteva
- Cistična fibroza – genetska bolest od koje se u plućima stvara gusti, sluzavi sekret
- Plućni emfizem – trajno uvećanje disajnih puteva koje oštećuje pluća
- Intersticijska bolest pluća – grupa bolesti koje se javljaju na plućnom tkivu, plućnoj maramici i membrani pluća, te izazivaju nastajanje ožiljačnog tkiva na ovim organima.
- Opstruktivna apneja – poremećaj koji uzrokuje da tokom sna disanje na trenutke prestaje
- Plućna hipertenzija – visok krvni pritisak u arterijama pluća
- Tuberkuloza – bakterijska infekcija pluća
- Bronhiektazije – proširenje disajnih puteva zbog oštećenja elastičnog tkiva pluća
U poliklinici PARK MEDICA obavljaju se sledeće dijagnostičke metode:
- Pregled pulmologa
- Kompletne laboratorijske analize
- Spirometrija
- Bronhodilatatorni test
Spirometrija
Spirometrija je potpuno neinvazivna, bezbolna metoda kojom se meri osnovna funkcija pluća odnosno maksimalna količina vazduha koji se udiše i izdiše iz pluća u funkciji vremena. Spirometrija se izvodi kako bismo saznali da li pacijent ima određene plućne bolesti poput astme, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) , hroničnog bronhitisa, plućnog emfizema, plućne fibroze… zatim kako bi se otkrile rane promene na plućima i progresije bolesti pluća, kako bi se procenio stepen plućnog oštećenja kao i da bi se procenio efekat terapije kod pacijenata kod kojih su već ustanovljene neke od ovih bolesti. Sama procedura traje 10-15 minuta, a da bi se dobili precizni rezultati veoma je važan kvalitet izvođenja spirometrijskog testa. Merenje treba da izvodi osoba koja je stručno obučena za to, a pacijent treba da sarađuje i prati date instrukcije.
Kako izgleda spirometrijski test?
Medicinski radnik će vam dati detaljne instrukcije o tome kako da dišete prilikom izvođenja spirometrije. Ispitanik sedi uspravno na stolici sa blago raširenim nogama na zemlji. Na spirometar se za svakog ispitanika postavlja čist usnik sa antibakterijskim filterom. Medicinski radnik na nos ispitanika postavlja štipaljku kako bi se sprečilo disanje na nos tokom testa. Zatim ispitanik udiše i izdiše u cev spirometra u skladu sa datim instrukcijama.
Priprema za spirometriju
Pre spirometrije nemojte imati obilan obrok, nemojte da konzumirate kafu i da pušite, niti da obavljate naporne vežbe. Sve ove aktivnosti mogu da utiču na rezultat spirometrijskog testa. Ukoliko uzimate određene lekove, moguće je da će vam lekar dati uputstvo da sa njima prekinete na kratko pre spirometrije. Kratko-delujući ß2 – agonisti se ne uzimaju 6 sati pre spirometrije, dugo-delujućii ß2 – agonisti 12 sati, Ipratropium i Fenoterol 6 sati, a Tiotropium 24 sata pre spirometrije.
Kako ćete se osećati posle spirometrije?
U velikoj većini slučajeva posle spirometrije ćete se osećati normalno i moći ćete nesmetano da nastavite sa svakodnevnim aktivnostima. U malom broju slučajeva posle spirometrije moguća je kratkotrajna vrtoglavica i osećaj nedostatka vazduha. Veoma retko mogu se javiti ozbiljniji problemi sa disanjem.
Kontraindikacije – ko ne treba da radi spirometriju?
Spirometriju ne treba da rade pacijenti koji su nedavno imali srčani udar ili druge srčane tegobe.
Bronhodilatatorni test
Bronhodilatatorni test je potpuno neinvazivna, bezbolna metoda kojom se procenjuje plućna funkcija. Radi se kako bi se otkrila i pratila astma, kao i da bi se ustanovilo da li je u određenom slučaju u pitanju astma ili hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP). Sama procedura traje oko 60 minuta.
Kako izgleda bronhodilatatorni test?
Pacijent uz pomoć inhalatora ili raspršivača udahne lek za širenje disajnih puteva i sačeka oko 20 min da on počne da deluje. Nakon toga medicinski radnik mu postavi štipaljku na nos, dok je pacijent spojen sa aparatom preko sterilnog usnika. Bitno je da ispitanik prati instrukcije medicinskog radnika i diše kako mu se nalaže.
Priprema za bronhodilatatorni test?
24 sata pre testa nemojte pušiti i piti alkohol. Dva sata pre testa možete imati lagani obrok. Ukoliko koristite pumpice, ponesite ih sa sobom.
Kako ćete se osećati posle bronhodilatatornog testa?
Posle bronhodilatatornog testa velika većina ispitanika oseća se potpuno normalno i može da se vrati svojim svakodnedvnim aktivnostima. U retkim slučajevima može da se desi da tokom ili nakon testa ispitanik oseti nedostatak vazduha ili vrtoglavicu. U tom slučaju obavezno prijavite šta osećate medicinskom radniku.
Kontraindikacije
Ukoliko ste imali šlog, srčani udar, emboliju pluća ili iskašljavate krv, ukoliko bolujete od angine pektoris ili imate neregulisan krvni pritisak, konsultujte se sa lekarom oko toga da li je poželjno da radite ovaj test.
Najčešći simptomi bolesti disajnih organa:
- Jak kašalj ili kašalj koji traje duže od tri nedelje
- Bol u grudima
- Šum pri disanju (zviždanje u plućima)
- Poteškoće sa disanjem
- Gubljenje daha pri brzom hodanju
- Vrtoglavice
- Osećaj intenzivnog zamora
- Prehlade koje se često ponavljaju
- Bol u grlu
Ukoliko imate neki od ovih simptoma, obavezno se javite pulmologu!
Pozovite 011/316 20 10