Reumatologija
U poliklinici PARK MEDICA rade iskusni reumatolozi koji se bave dijagnostikovanjem i lečenjem autoimunih, degenerativnih i zapaljenskih reumatskih bolesti koje prvenstveno zahvataju zglobove, mišiće, tetive i ligamente. Reumatske bolesti mogu da zahvate i krvne sudove, kožu, nerve i većinu unutrašnjih organa i ta oboljenja nije baš lako prepoznati.
Najčešće reumatske bolesti su:
- vanzglobni reumatizam: upale tetiva, pripoja tetiva i mišića
- degenerativne bolesti zglobova kolena, kukova, malih zglobova šaka: osteoartritis tj. artroza
- zapaljenske bolesti zglobova: reumatoidni artritis, spondiloartritis (psorijazni artritis, Behterev sindrom, enteropatijski artritis, reaktivni artritis), akutni artritisi (giht i pseudogiht)
- sistemske bolesti vezivnog tkiva: sistemski eritemski lupus, sistemska skleroza, polimiozitis-dermatomiozitis, razni vaskulitisi.
Broj pacijenata koji boluju od reumatskih bolesti veći je među starijim osobama, a žene mnogo češće boluju od reumatoidnog artritisa, lupusa i sklerodermije, dok muškarci češće obolevaju od gihta. Reumatske bolesti mogu da budu udružene sa hipertenzijom, bolestima štitaste žlezde, dijabetesom, gojaznošću, ranom menopauzom, oboljenjima bubrega.
U dijagnostici reumatskih bolesti neophodni su:
- Klinički pregled interniste-reumatologa
- Laboratorijske analize krvi i mokraće
- U zavisnosti od vrste oboljenja, mogu biti potrebni: kapilaroskopija, analiza sinovijalne tečnosti, ultrazvučni pregled delova tela zahvaćenih bolešću, rendgenski snimak ili snimak magnetnom rezonancom.
Pregled interniste – reumatologa
Pregled interniste – reumatologa uključuje klinički pregled i analizu laboratorijskih nalaza. Ako postoji potreba, a u zavisnosti od oboljenja, lekar će Vas uputiti na dodatnu dijagnostiku.
Na osnovu simptoma, lične i porodične istorije bolesti i kliničkog pregleda, reumatolog svakom pacijentu pojedinačno određuje koje laboratorijske analize treba da uradi. Ukoliko bolest to iziskuje, reumatolog će Vas uputiti na snimanja (radiološke procedure).
Reumatolog određuje koje vrste lekova pacijent treba da uzima, od nesteroidnih reumatika (Diklofen, Brufen), lokalne terapije u vidu gelova, preko antibiotika, glukokortikosteroida, metotreksata do ciljanih bioloških i sintetskih antireumatika.
*Trudnicama obolelim od reumatskih bolesti neophodan je nadzor reumatologa, a neke od njih moraju i da smanje ili prekinu uzimanje svoje redovne terapije za vreme trudnoće.
Da bi se umanjio bol i upalni procesi, često se primenjuju injekcije kortikosteroida koje se još nazivaju i infiltracijama. Injekcije se najčeće daju u zglobove: skočni zglob, lakat, kuk, koleno, rame, kičmu ili ručni zglob. Osobe koje uzimaju lekove za razređivanje krvi treba da prestanu da ih uzimaju pre ove procedure. Dijabetičari moraju da znaju da kortikosteroidi podižu nivo šećera u krvi, pa stoga treba da koriguju svoju terapiju.
Različite reumatske bolesti daju različite simptome, ali najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti javljaju reumatologu su:
- Hroničan bol i otok u zglobovima, mišićima, tetivama
- Smanjena pokretljivost zglobova
- Jutarnja ukočesnost koja traje duže od sat vremena
- Upalni procesi koji se manfestuju crvenilom i toplinom u oblasti zglobova
- Zamor
- Crvenilo na licu u obliku leptira uz osetljivost na sunce (tipični znaci lupusa)
- Povišena temperatura
- Gubitak telesne mase
- Suvoća očiju i usta (Sjogrenov sindrom)
- Otečenost velikog prsta na nozi (tipično za giht i psorijazni artritis).
Ukoliko imate neki od ovih simptoma, obavezno se javite reumatologu!
Pozovite 011/316 20 10